top of page

?למה צריך טקס שינה

father-and-son-3046490_1920.jpg

כמעט כל ההורים שיוצא לי לפגוש שמעו על טקס השינה בצורה זו או אחרת אבל מה בכלל המשמעות של טקס השינה, מתי אפשר להתחיל עם טקס שינה, מה המטרה שלו, למה הוא חיוני ותורם לקטנים שלנו?
 

טקס שנת לילה הוא מונח שגור ומוכר אבל מי ידע שיש גם טקס לתנומות היום? וטקס בוקר?
במאמר זה אפרט על סוגי הטקסים וחשיבותם ואתן טיפים איך לקיים טקס איכותי וטוב עבור הילדים.

 

ילדים בכלל ותינוקות בפרט מאוד אוהבים שגרה ולו"ז, סדר יום. זה עוזר להם לדעת מה הולך לקרות, מה סדר הפעולות שעומד להגיע ומה נדרש מהם לעשות בסיטואציה. שגרה עוזרת להקנות בטחון, יציבות ורוגע. כשהכל ידוע וצפוי התינוקות יהיו פחות מתוסכלים ויגיבו בפחות בכי. טקס השינה מעצם היותו ריטואל קבוע החוזר על עצמו מאפשר לילד כניסה שלווה ורגועה יותר לשינה.
 

טקס שנה אפשר להתחיל כבר מגיל לידה (את כל סוגי הטקסים שיפורטו בהמשך). גם אם התינוק נרדם על הידיים, על כדור פיזיו, על הציצי או בעגלה אין שום מניעה להתחיל להרגיל אותו (ואת ההורים שלו) לסדר פעולות שחוזר על עצמו ובסופו הוא מצופה ממנו לישון.

טקס שינה עבור הלילה הוא הטקס הנפוץ ביותר. תפקידו של טקס שנת לילה הוא לסמל הפרדה ברורה בין היום ללילה, לשדר את המסר שהיום נגמר והלילה הגיע. הטקס משפיע הרבה על איכות השינה שתהיה לילד בלילה ועל הצורה בה הוא יירדם. טקס שינה שלא נערך בצורה נכונה יכול להוביל להירדמות ארוכה ויגרור בעקבותיו יקיצות בחלק הראשון של הלילה. המטרה של טקס השינה היא להרגיע את הילד מכל הגירויים שהוא חווה במהלך היום ולעודד הפרשה של הורמון המלטונין בגוף (ידוע כ"הורמון השינה").

הדרך הטובה ביותר להסביר איך טקס שינה אמור להיות בנוי היא לתאר משפך, במקרה שלנו, משפך המצמצם את הגירויים. הטקס אמור להפחית פעילויות וגירויים בהדרגה. החל מהחלק הרחב של המשפך (הרבה גירויים) ולאט לאט נצמצם אותם עד סגירה מוחלטת של המשפך וכניסה למיטה לשינה.
ההיגיון מאחורי המשפך הוא "הורדת הילוך". לעזור לילד להרגיע את עצמו ולהיכנס למיטה בראש שקט כדי שיצליח להירדם בקלות וברוגע.

אני ממליצה בחום להכניס לטקס פעילות שתהיה מרגיעה בשביל הילד כדוגמת שיר ערש, סיפור אהוב, עיסוי בגילאים הקטנים (ובמידה שהתינוק מוכן ומאפשר זאת). שימו לב לא להכניס לתוך הטקס זמן משחק כדי שהילד לא יתבלבל ויהיה עירני שוב.
למעט יציאות משגרה , הטקס אמור לחזור על עצמו בכל ערב בסדר פעולות זהה. כשזה קורה כך הוא יודע מה הולך לקרות בכל שלב של הערב ושל תהליך ההרדמה ונמנעות התנגדויות ובכי. כל אחד מההורים יכול לקיים טקס שינה שונה וייחודי לו, הילד (כבר מגיל כמה מאוד צעיר) יודע להבדיל בי אמא לאבא ולהסתגל לטקס של כל אחד בפני עצמו.

 

אז איך עושים טקס שינה איכותי? הטקס צריך להתקיים בחדר בו הילד ישן, באור מלא עד שהילד נכנס למיטה (רק בשלב זה יש לכבות את האור), רק אמא או אבא נכנסים עם הילד לחדרו ונמצאים שם עד סופו, הטקס יכלול פעילות מרגיעה עם ההורה, בלי משחקים וחזרה על הטקס וסדר הפעולות בכל ערב מחדש.
 

טקס שינה לתנומות היום מתאים לתינוקות ופעוטות שעדיין ישנים לאורך היום. הטקס עוזר לתינוק לעבור בין העירות למצב של שינה. ביום קשה יותר לתינוקות להירדם עקב חוסר בהורמון המלטונין בגוף וטקס שינה יכול לעזור בכל ולהקל על ההירדמות.

טקס לתנומות יום צריך להיות קצר יותר מטקס הלילה ועם תוכן שונה. אנחנו לא רוצים שהתינוק יתבלבל בין הטקסים אבל בכל זאת רוצים לאפשר לו להירגע מכל הגירויים ולהיכנס באופן רגוע ושליו יותר לתנומה שלו.
אם התינוק נמצא בבית בזמן התנומה שלו, ההמלצה היא לתת לו לישון במיטתו בחדר חשוך (החושך עוזר להפריש מלטונין בגוף).

טקס השינה של היום יהיה קצר ורק יבהיר לתינוק מה אתם מצפים ממנו לעשות בסיומו. אפשר להיפרד מחפצים אהובים, להגיף יחד את התריסים ולהיפרד מהשמש, שיר קצרצר וכל מה שנראה לכם מתאים, מרגיע ולא ארוך ומייגע מידי.
כשאתם עושים את אותה פעולה כל יום לפני שהוא נכנס לשינה הוא מבין שכאשר הפעולה הזאת מבוצעת הוא הולך להיכנס למיטה ולישון.

 

טקס אחרון, אך חשוב, עליו אני רוצה לדבר הוא טקס הבוקר. טקס ההתעוררות שבעצם אומר לילד שהבוקר הגיע והלילה הסתיים. כשמגיע בוקר והילד מתעורר אמצו לכם פעולות קבועות לפתיחת היום. אמרו בוקר טוב לשמש, קחו את הילד לסלון, החליפו חיתול, הרעיון הוא לצאת ממצב השינה ולקבל את היום החדש.
עבור ילדים ותינוקות שעדיין יונקים או מקבלים בקבוק בלילה, הקפידו לתת את האוכל של הבוקר בסלון, האור מלא ולאחר כעשר דקות מההתעוררות, אנחנו לא רוצים שיקשרו בין האוכל ליקיצה, דבר שעלול לגרום ליקיצות בוקר מוקדמות יותר ויותר.

 

אשמח לענות על כל שאלה

bottom of page