top of page

מהו משבר ארבעת החודשים?

רק עברתם את שלושת החודשים הראשונים, הגזים נרגעו והנה מתחילים לזרוק לכם מכל עבר את האיום "משבר ארבעת החודשים". אז כן, זהו אכן משבר שקיים ולצערי אני לא כאן כדי להגיד שאין דבר כזה אבל אני פה כדי להסביר קצת מהו המשבר, מה עובר על התינוק שלכם ואתן טיפים להתמודדות איתו בצורה הטובה ביותר.
 

שינה היא נושא רגיש אצל הורים ולכן בחרתי לדבר על משבר זה שסובב סביב שנת התינוק.  מילת הרגעה קטנה- המשבר לא בהכרח יקרה לכל תינוק (מקווה בשבילכם שאצלכם לא יקרה) אך אם כן, טווח הזמנים שלו הוא בין שלושה לחמישה חודשים.
 

קצת על הסיבה למה המשבר קורה, מבטיחה שעין הרע של השכנה היא לא הסיבה. זוהי תקופת מעבר בין חוסר בשלות פיזיולוגית להירדם עצמאית לבין תחילת בשלות להירדם עצמאית. במילים פשוטות יותר, עד גיל ארבעה חודשים התינוק שלכם זקוק לעזרה בשביל להצליח להירדם, פשוט אין ביכולתו לעשות זאת לבד. מגיל ארבעה חודשים ומעלה, העזרה שלכם הופכת עבורו להרגל, משהו בו הוא תלוי כדי להירדם.

כלומר, משבר ארבעת החודשים קורה כי התינוק שלכם מתחיל לפתח עמידות לעזרה אותו הוא מקבל. עמידות באה לידי ביטוי בכל שמה שעבד והצליח להרדים את התינוק עד כה, לא עובד יותר. אופן ההרדמה אליו הרגלתם את התינוק יצליח להרדים את התינוק לאחר זמן ארוך יותר ממה שהייתם רגילים ויגרור יותר התנגדות ובכי מצדו.

לעמידות יש שלושה שלבים: תחילה, הרדמות נעשות ארוכות יותר. לאחר מכן, תחוו יותר יקיצות במהלך הלילה. ולבסוף, יהיו חלונות עירות ארוכים (תינוק שער מעל שעה באמצע הלילה). לרוב, זה יהיה סדר הופעת השלבים אך יתכן גם בסדר אחר.
 

בפועל מה שקורה הוא שאצל תינוק שמראש לא ישן טוב יהיה קושי גדול יותר, ההרדמות יהיו מתישות ויהיו הרבה יותר יקיצות בלילה. ואם בורכתם בתינוק שעד כה נרדם די בקלות ייתכן ותחוו פתאום הרדמות מאתגרות וחלונות עירות, איתם לא התמודדתם לפני כן.

מקרים של עמידות בהם נתקלתי הם תינוק שהיה נרדם על הידיים של אמא תוך עשר דקות ועם תחילת המשבר לקח לו חצי שעה להירדם ביום טוב, ונדרש מהאם לנענע אותו עד שיצליח לשקוע בשינה. תינוקת שישנה לילה רצוף מגיל חודש ופתאום התחילה להתעורר בין פעמיים לחמש כל לילה ולהיות ערה במשך עשרים דקות כל פעם.

 

אני לא כאן כדי להפחיד אתכם אז הנה כמה טיפ חשוב, אל תשכחו שכמו כל דבר גם המשבר הזה יחלוף.

חשוב לא להכניס "הפתעות" כשהתינוק מתחיל להקיץ באמצע הלילה. יצא לי להיתקל בדי הרבה הורים שתינוקם כבר היה ישן רצוף לפני כן וכאשר התחיל לקום עם פרוץ המשבר ההורים חשבו שאולי הוא רעב ונתנו לו בקבוק בלילה. דבר זה רק מקבע את היקיצות של התינוק כי הוא יצפה לקבל בקבוק עכשיו כל פעם שיתעורר.
אם התינוק לא היה רגיל לקבל משהו מסוים הוא לא מצפה לקבל אותו עכשיו. תמשיכו להיות שם ולהרדים אותו בצורה רגועה, עקבית וברורה. אם תהיו בטוחים בעצמכם ותשדרו זאת לתינוק, כל הסיטואציה תחלוף מהר יותר.

מגיל חמישה חודשים התינוק בשל פיזיולוגית ללמוד הירדמות עצמאית. ניתן להתחיל בהדרגה לנתק את כל גורמי התלות אליהם הוא רגיל בשביל להירדם. הגישה שלי היא שבכל תהליך למידה שאתם עושים עם התינוק חשוב להיענות לבכי שלו. זו הדרך שלו לתקשר איתכם ולבקש מכם משהו. אתם שם כדי לתת לו יציבות, התקשרות בטוחה ורוגע עד שילמד להירדם עצמאית.

אם לא הצלחתם להקנות הרגלי שינה לתינוקכם, מוזמנים לפנות אליי לעזרה והכוונה

bottom of page